Czym jest i jak działa waga tensometryczna?
- Szczegóły
Nowoczesne wagi mają to samo główne zastosowanie. Są jednak odmienne pod względem budowy, sposobu działania i dokładności pomiaru, jaki oferują. Przykładem może być waga tensometryczna. Czym się ona charakteryzuje? I gdzie można ją wykorzystać?
Czym wyróżniają się wagi tensometryczne?
Wagi tensometryczne to wagi wyposażone w czujniki tensometryczne, czyli tzw. tensometry. Ich zastosowanie połączone z właściwym urządzeniem pomiarowym sprawia, że możliwy jest dokładny pomiar masy lub siły (ściskających, rozciągających, naprężeń).
Wyróżniamy kilka rodzajów tensometrów, w tym tensometr wężykowy, tensometr kratowy, a także tensometr foliowy. To, jaki rodzaj urządzenia warto wybrać, zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to warunki pomiaru, wymagana dokładność, rodzaj badanego materiału, jego kształt, a także temperatura pracy.
Wagi tensometryczne wyróżniają się wieloma zaletami, takimi jak:
- dokładność i czułość pomiaru,
- odporność na wstrząsy i drgania,
- wygodna forma umożliwiająca łatwy pomiar,
- możliwość niezakłóconej pracy w różnych warunkach.
Gdzie stosuje się wagi tensometryczne?
W jakich branżach wykorzystywane są nowoczesne wagi tensometryczne, wyposażone w specjalistyczne czujniki? Praktyka pokazuje, że można je znaleźć w niemal każdym przedsiębiorstwie. Sprawdzają się do pomiaru ciężaru surowców np. dzięki zastosowaniu platform najazdowych.
Co ważne, wyróżniają się one nie tylko dokładnością, ale również jakością i wytrzymałością. Dzięki temu sprawdzają się nawet przy dużej eksploatacji i pomiarach ciężkich materiałów. Dodatkowo ich zastosowanie pozwala na przetwarzanie i analizę danych pomiarowych z wag przemysłowych.
Jeśli więc chcesz skorzystać z zalet, jakie wykazują wagi tensometryczne, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty.